Kalendář akcí


    Již proběhlo

    • Severní zámek 26. 10. (19:30)

      kde? divadlo D21
      Dokáže rybář Halvor osvobodit krásnou princeznu Astrid, uvězněnou v Severním zámku zlým Trollem? Jakou cenu má láska? Pohádkový příběh vypráví DSvPr. volně na motivy stejnojmenné rozhlasové hry Aleny Riegerové. Text upravil a volně přebásnil a zrežíroval Michal Šturman. Pohybovou část vytvořila s herci choreografka a tanečnice Michaela Žitná. Inscenace je vhodná pro rodiče s dětmi.
      Více na internetových stránkách.

    • Open Square 1. 10. 2016

      kde? náměstí Jana Palacha
      V pořadí již třetí ročník festivalu Open Square společně pořádají instituce sídlící na náměstí Jana Palacha. Pro návštěvníky budou připraveny komentované výstavy, přednášky, workshopy, divadla, koncerty, urban walks či debaty s architekty a umělci o podobě centra Prahy. Prohlédnout si budou moci i nepřístupné prostory budov Rudolfina, Filozofické fakulty UK a UMPRUM.
      Více na internetových stránkách.

  • Koncert islandského sboru Mótettukór Hallgrímskirkju 23. 9. (19:30) a 25. 9. 2016 (17:00)

    kde? kostel U Salvátora (23. 9.), Modlitebna ČCE (25. 9.)
    Do Prahy zavítá v rámci svého miniturné věhlasný, mnoha prestižními cenami ověnčený islandský sbor Mótettukór Hallgrímskirkju. Na koncertech zazní jak vokální skladby z 19. a 20. století, tak v českém prostředí doposud neuvedené kompozice soudobého charakteru od islandských hudebních skladatelů. Mimořádnou atmosféru událostí podtrhnou rovněž sakrální prostory, ve kterých oba koncerty proběhnou. Výtěžek ze vstupného bude věnován na charitativní účely.
    Více na internetových stránkách.

  • Vyšší moc 25. 7. 2016 21:30

    kde? Nákladové nádraží Žižkov (Jana Želivského 2, Praha 3)
    Nová sezóna na Nákladovém nádraží Žižkov začíná!
    Národní filmový archiv se již léta snaží o nové funkční využití tohoto objektu a i díky jeho aktivitám se podařilo v roce 2013 prohlásit Nákladové nádraží Žižkov za kulturní památku. Vzhledem k tomu, že i státní kulturní politika zahrnuje plán vytvořit z Nákladového nádraží Žižkov budoucí sídlo NFA včetně jeho archivního kina, snažíme se o oživení již nyní, a proto zde provozujeme letní kino.
    Více na stránkách Nákladového nádraží Žižkov.

  • Severské kraťasy 8.-16. 6. 2016 19:00

    kde? Kino Evald (Národní 28, Praha 1)
    Skandinávský dům ve spolupráci s Kinem Evald srdečně zve na druhý ročník přehlídky severských krátkometrážních filmů Severské kraťasy.
    V rámci této ojedinělé přehlídky budou mít diváci možnost zhlédnout čtyřicítku současných krátkých filmů z Dánska, Finska, Islandu, Norska a Švédska. Program je rozdělen do pěti bloků podle jednotlivých zemí a zahrnuje jak hrané, tak animované snímky. Na vážnější notu zahraje Zachmuřené Dánsko, kde se jako časté téma filmů objevuje vztah rodičů a dětí a mezigenerační spory. Syrové Finsko představí snímky reflektující společnost, mysl jednotlivce i vztah člověka k přírodě. Společnost a mezilidské vztahy zkoumá i Ironické Norsko, přičemž kromě zamyšlení nabídne i svérázný humor. Hořkosladké Švédsko charakterizují pocity melancholie, samoty, nenaplněné lásky a nostalgické vzpomínky na minulost. (Ne)všední Island umožní divákům nahlédnout do běžného života ostrovanů, který však vůbec není obyčejný.
    Podrobný program naleznete na stránkách Skandinávského domu.

  • Setkání s islandským spisovatelem Jónem Kalmanem Stefánssonem 31. 5. 2016 20:00

    kde? Kavárna Potrvá (Srbská 2, Praha)
    Skandinávský dům a nakladatelství dybbuk Vás srdečně zvou na besedu se známým islandským spisovatelem Jónem Kalmanem Stefánssonem, autorem několika sbírek poezie a mnoha románů, v češtině zatím vyšly jeho knihy Letní světlo, a pak přijde noc, Ráj a peklo a na něj volně navazující Smutek andělů, poslední díl této trilogie vyjde na podzim.
    Beseda proběhne 31. 5. 2016 od 20 hodin v kavárně Potrvá (Srbská 2, Praha 6). Moderovat bude skandinavistka Marie Novotná, tlumočení do češtiny zajistí Marta Bartošková. Večer ozvláštní také četba několika ukázek.

  • Výstava ilustrací O Igimarasussukovi, který jedl své ženy 12. až 26. 5. 2016

    kde? České centrum Praha (Rytířská 31, Praha)
    České centrum Praha pořádá výstavu ilustrací ke knize O Igimarasussukovi, který jedl své ženy.
    Výstava ilustrací k českému překladu výboru inuitských pověstí, který na jaře 2016 vydá nakladatelství Argo z dánské verze s přihlédnutím ke grónskému originálu. Autor pocházel z osady Hůrka (Kangeq) poblíž dnešního grónského hlavního města Nuuku a stal se hlavním ilustrátorem velkolepého souhrnného díla zachycujícího grónské pověsti v podání desítek místních vypravěčů.

  • Svět knihy 12. až 15. 5. 2016

    kde? Výstaviště Praha - Holešovice
    Letošním čestným hostem jsou severské země, veletrhu se tak zúčastní sedmnáct severských spisovatelů.
    Kompletní programy i medailony hostů veletrhu naleznete na stránkých Světa knihy.

  • Jak je důležité míti fištron, ale nebýt kujon 13. a 14. 5. 2016

    Dne 13. a 14. května se uskuteční seminář pro překladatele z dánštiny. Na seminář jsou zváni i norštináři a švédštináři s pasivní znalostí dánštiny. Seminář se bude konat v místnosti 201 hlavní budovy FF UK (nám. Jana Palacha 2).
    Účast potvrdili mimo jiné redaktor digitálních slovníků Lars Trap-Jensen, znalkyně grónské kultury Kirsten Thistedová, dánská spisovatelka Pia Juulová a šéfredaktor nakladatelství Albatros Petr Eliáš. Program semináře si můžete stáhnout ve formátu docx.

  • Knut Hamsun og Nordland 12. 5. 2016

    Oddělení skandinavistiky ÚGS zve všechny zájemce na přednášku Knut Hamsun og Nordland, kterou prosloví prof. Nils Magne Knutsen v norštině.
    Čas a místo konání: čtvrtek 12. 5. od 15:50, místnost č. 319.
    viz také pozvánku.

  • Křest knihy Inger Edelfeldtové Rituál 5. 5. 2016 19:00

  • Divadelní představení: Sjón – Skugga Baldur 18. 4. a 21. 4. 2016

    kde? Studio Hrdinů - Veletržní palác (Dukelských hrdinů 47, Praha)
    Česko-islandský divadelní projekt na motivy Sjónova románu Skugga Baldur:
    18. dubna 20:00, Studio hrdinů
    21. dubna 20:00, Studio hrdinů

  • 15. islandský den 9. 4. 2016 10:00 až 20:00

    kde? Městská knihovna v Praze (Mariánské nám. 1, Praha), velký sál
    Již 15. ročník Islandského dne nabídne zejména cestovatelské přednášky, ale velká část programu bude věnována také islandské středověké i moderní literatuře. Nebude chybět ani příspěvek o islandské metalové hudbě či promítání historických fotografií. Pořádá Klub islandských fanatiků..
    Podrobnější program naleznete zde.

  • Jan Kristian Hognestad: Norsk prosodi 7. 4. 2016

    Srdečně zveme na přednášku Jana Kristiana Hognestada na téma norsk prosodi.
    Přednáška bude proslovena v norštině ve čtvrtek 7. dubna od 10:50 v místnosti č. 319. Podrobnější informace naleznete v pozvánce.

  • Divadelní představení: Sjón – Skugga Baldur 22. 3. - 24. 3. 2016

    kde? Studio Hrdinů - Veletržní palác (Dukelských hrdinů 47, Praha)
    Česko-islandský divadelní projekt na motivy Sjónova románu Skugga Baldur.
    Nejbližší termíny představení:
    22. března 20:00, Studio hrdinů
    23. března 20:00, Studio hrdinů
    24. března 20:00 Studio hrdinů (představení pouze v anglickém jazyce)

  • konference „Space of the Nordic Literature 16. - 19. 3. 2016

    FHS zve všechny zájemnce na konferenci „Space of the Nordic Literature“, která proběhne 16. až 19. března 2016 na FHS UK, U Kříže 8, Praha 5 - Jinonice.
    Program konference ke stažení ve formátu docx.

  • Přednášky Judy Quinn a Carolyne Larrington 18. 3. 2016

    FHS zve na přednášky Reflexivity in eddic kennings: opening up mythological space in dialogic exchange, kterou přednese Judy Quinn (University of Cambridge)
    a Islands, Narrative and Feelings, with special reference to Sámsey, kterou pronese Carolyne Larrington (University of Oxford)
    v pátek 18. 3. od devíti (JQ), respektive jedenácti (CL) hodin, U Kříže 8, místnovt 1031. Ke stažení jsou abstrakty obou přednášek i oficiální pozvánka.

  • Severské filmy na festivalu Jeden svět 2016 7.- 16. 3. 2016

    Festival podobně jako každý rok nabídne řadu severských a pobaltských snímků. Jejich podrobný přehled naleznete na stránkách festivalu.

  • Výstava a symposium Frontiers of Solitude 5. 2. - 4. 3. 2016

    kde? Výstava Galerie Školská 28 a Francouzský institut (vernisáž 4. 2. tamtéž)
    Sympozium: 5. a 6. 2. 2016 ve Francouzském institutu v Praze

    Připravovaná únorová výstava představí díla českých, islandských a norských umělců, kteří se v létě 2015 zúčastnili série tří umělecko-vědeckých expedic na Island, do severních Čech a do severního Norska za účelem pozorování vlivu energetického průmyslu na životní prostředí. Mezinárodní projekt Frontiers of Solitude/ Na pomezí samoty zkoumá provázanost post-industriální společnosti a přírody a podporuje výměnu informací a zkušeností, dialog a spolupráci mezi umělci, odborníky a iniciativami napříč Evropou.
    Na výstavu tematicky naváže dvoudenní mezinárodní symposium Frontiers of Solitude/ Na pomezí samoty, připravené ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze. Zaměří se zejména na vzájemné vztahy mezi kulturními, politickými a ekonomickými aspekty současných představ o tom, co pro nás znamenají slova jako prostor, prostředí, krajina a země, včetně topografie o-kraje, přechodové zóny, meze, jejího stanovení a překročení. Pozvané české i zahraniční přednášející z řad umělců, kritiků, architektů, environmentalistů, sociologů, filosofů a vědců spojuje dlouhodobý odborný zájem o působení člověka na krajinu a zemský ekosystém.
    Více informací o projektu na stránkách Skandinávského domu, projektu a Galerie Školská

  • Lars Norén: Tři hry 3. 3. 2016

    Institut umění – Divadelní ústav Vás srdečně zve na slavnostní křest 50. svazku edice Současná hra
    LARS NORÉN: TŘI HRY a na scénické čtení z vycházejících textů v režii Šimona Dominika.
    3. 3. 2016 v 17.00 v Literární kavárně Řetězová (Praha 1, Řetězová 10).
  • Sjón v Praze, představení Skugga Baldur 28. 2. 2016

    Studio Hrdinů připravuje premiéru inscenace Skugga Baldur na motivy stejnojmenného Sjónova románu. U této příležitosti přijede Sjón do Prahy a v neděli 28. února od 17:00 se s ním u nás v divadle ve Veletržním paláci uskuteční veřejná debata.
    Více podrobností naleznete zde

  • Staroseverská besídka 3. 2. 2016 od 19:00 pozvánka ve formátu pdf ke stažení zde
  • Druhý ročník festivalu Scandi 13.-19. 1. 2016

    kde? kina Atlas, Evald a Lucerna
    Od 13. do 19. ledna proběhne druhý ročník festivalu Scandi, na němž se diváci setkají se špičkovými severskými filmy. Po loňském úspěchu prvního ročníku je tu opět výběrová žánrová přehlídka severské kinematografie. V osmi premiérách a šesti reprízách Scandi II představí aktuální tvorbu filmařů v Dánsku, Finsku, Švédsku, Norsku a na Islandu. Charakteristickým trendem se jeví být severská žánrová vitalita. Festival zahájí film O kuřatech a lidech, černá komedie elitního dánského filmaře Anderse Thomase Jensena o shledání značně nekonformní pětice bratrů na zapadlém ostrově, kde se nejde pro ránu a vejce daleko.
    Program festivalu a další podrobnosti naleznete na stránkách Skandinávského domu.

  • Cestovatelský podvečer 16. 1. 2016 17-21

    kde? Výstava: Klub cestovatelů (Masarykovo nábřeží 22, Praha 1)
    Skandinávský dům ve spolupráci s Klubem cestovatelů a CK Periscope srdečně zve na pátý ročník cestovatelských přednášek: NP Sarek, Severní pól a Jotunheimen.
    Podrobnější program naleznete na stránkách Skandinávského domu.

  • Na vikinské vlně 14. 1. 2016

    kde? Studentský klub Celetná (Celetná 20, Praha 1)
    kdy? 14. 1. 2016 19:00
    Beseda se spisovateli: Tore Kvæven a Martin Jensen
    Srdečně zveme na besedu se dvěma severskými spisovateli, jejichž knihy nabízejí vše výše uvedené. Spolu s románem Drsný je zákon mé země od norského spisovatele Toreho Kvævena vyplujeme na lodi zvané Rosomák na dobrodružnou výpravu do nitra Afriky, kde obstojí jen hrstka nemilosrdných válečníků. Spolu s detektivkami Královi psi, Křivopřísežník a Sedlákův soud od dánského spisovatele Martina Jensena se zase vydáme do Anglie, kde se vlády ujal mladý vikinský král Knut. Autoři na besedě popovídají nejen o svých knihách, ale také o době, do které své knihy zasadili.
    Besedu moderuje překladatelka a odbornice na staroseverskou literaturu Marie Novotná.
    Na příchozí čeká welcome medovina. Po akci jsou všichni srdečně zváni na malé severské občerstvení, které dodala mj. dánská firma Tiger Česká republika.
    Norsky a dánsky, tlumočeno do češtiny.
    Vstup volný.

    Více informací naleznete na stránkách Skandinávského domu.

  • Knihex 5 1/2 12.-13. 12. 2015

    kde? Studio Alta (U Výstaviště 21, Praha)
    Všichni malí nakladatelé aneb Knižní vánice
    Setkání nakladatelů a čtenářů pod jednou střechou: literatura, dílny, rozjímání, knihovna, setkávání, divadlo, čtení, recykliteratura

  • Staroislandské ságy, křest 2. vydání 2. 12. 2015

    Program:
    - welcome medovina
    - 1000 let ság, 50 let českého překladu. Prezentace knihy za účasti redaktorů Marie Novotné, Markéty Ivánkové a Davida Šimečka
    - promítání krátkého filmu
    - křest knihy
    - vystoupení skupiny historického šermu MAROBUD: dramatizace úryvku ze Staroislandských ság
    Vstup (dobro)volný. Přijďte si užít příjemný islandský večer!

  • Dny Severu 2015 18.-27. 11. 2015 kde? Studentský klub Celetná, Kino Evald, Knihkupectví Kosmas, Studio paměť
    Skandinávský dům ve spolupráci s Kinem Evald, Studentským klubem Celetná, Studiem paměť a knihkupectvím Kosmas pořádá 6. ročník úspěšného festivalu Dny Severu, který proběhne od 18. do 27. listopadu 2015. Letošním tématem jsou Hlasy menšin. Chceme přiblížit nejrůznější podoby menšin a minoritních hlasů v severských zemích, a také proto festival nabídne vskutku rozmanitý program. Více informací o programu naleznete zde.
  • The Snowy Desert in Kafka’s “A Country Doctor” 26. 11. 2015
    Oddělení skandinavistiky a oddělení germanistiky ÚGS FF UK zvou všechny zájemce na přednášku
    Prof. Anker Gemzøe (Univerzita v Aalborgu)

    Přednáška bude proslovena v angličtině.

    Čas a místo konání: čtvrtek 26. 11. 2015, 18:20 – 19:55 v místnosti č. 319 Filozofická fakulta UK, nám. Jana Palacha 2, 3. patro

    Prof. Gemzøe působí v Ústavu kultury a globálních studií na Univerzitě v Aalborgu, kde vyučuje skandinávskou literaturu, komparatistiku a teorii literatury.

  • Nordic Noir – Follow the Bridge 25. 11. 2015
    Oddělení skandinavistiky zve všechny zájemce na přednášku
    Prof. Gunhild Agger (Univerzita v Aalborgu)

    Přednáška bude proslovena v angličtině.

    Čas a místo konání: středa 25. 11. 2015, 14:10 – 15:45 v místnosti č. 319 Filozofická fakulta UK, nám. Jana Palacha 2, 3. patro

    Více informací naleznete zde.

  • Debata: Role feminismu v severské kultuře 18. 11. 2015 kde? Studentský klub Celetná (Celetná 20, Praha 1)
    Skandinávský dům a Studentský klub Celetná srdečně zvou na debatu o roli feminismu v severské kultuře a literatuře. Severské země se pravidelně umisťují na prvních místech statistik rovnosti pohlaví a feminismus patří mezi témata nejen politická, ale také společenská a samozřejmě kulturní – můžeme ale vůbec mluvit o něčem takovém jako feministická či ženská literatura? Jaká je současná pozice žen umělkyň na Severu – tvoří menšinu, anebo většinu? Jaký vliv mají na kvalitu života žen tolik diskutované kvóty či zavádění genderově neutrálních slov? Jak vychází ze srovnání se Skandinávií česká kultura aneb co dělají Seveřané jinak? A dočkáme se někdy i my ženy-prezidentky či premiérky? Více informací o programu naleznete zde.