Ústav germánských studií -
oddělení skandinavistiky
ODDĚLENÍ SKANDINAVISTIKY
STUDIUM
PRO UCHAZEČE
OSTATNÍ

Povinná četba ke státní zkoušce v navazujícím magisterském oboru SkandinavistikaJednooboroví studenti:

Ke státní magisterské zkoušce jsou studenti povinni přečíst minimálně 100 titulů skandinávské beletrie. Do tohoto čísla se započítává 60 titulů povinné četby z bakalářského studia. Jinými slovy, k magisterské zkoušce má mít student načteno penzum 60 děl dle požadavků bakalářského oboru (viz materiál "Povinná četba skandinávské beletrie k bakalářské zkoušce") plus 40 dalších titulů. Titulem se rozumí román, divadelní hra, básnická nebo povídková sbírka, či knižní výbor z básní nebo povídek.

Mezi těmito 40 tituly mohou být jak díla přečtená v konkrétních kurzech magisterského studia, tak díla dle vlastní volby. Triviální literatura by se mezi těmito díly měla vyskytovat jen okrajově. Z oněch 40 titulů by mělo být přečteno zhruba 20 v jazyce originálu.

Studenti jsou povinni předložit seznam titulů krásné literatury, které přečetli za dobu svého studia, u ústní části státní zkoušky.Dvouoboroví studenti:

Ke státní magisterské zkoušce jsou studenti povinni přečíst minimálně 85 titulů skandinávské beletrie. Do tohoto čísla se započítává 60 titulů povinné četby z bakalářského studia. Jinými slovy, k magisterské zkoušce má mít student načteno penzum 60 děl dle požadavků bakalářského oboru (viz materiál "Povinná četba skandinávské beletrie k bakalářské zkoušce") plus 25 dalších titulů. Titulem se rozumí román, divadelní hra, básnická nebo povídková sbírka, či knižní výbor z básní nebo povídek.

Mezi těmito 25 tituly mohou být jak díla přečtená v konkrétních kurzech magisterského studia, tak díla dle vlastní volby. Triviální literatura by se mezi těmito díly měla vyskytovat jen okrajově. Z oněch 25 titulů by mělo být přečteno zhruba 15 v jazyce originálu.

Studenti jsou povinni předložit seznam titulů krásné literatury, které přečetli za dobu svého studia, u ústní části státní zkoušky.


Níže uvedených 10 titulů doporučujeme přečíst všem studentům magisterského oboru Skandinavistika, ať už je jejich hlavním studovaným jazykem dánština, norština či švédština:

  • Edda (= Písňová Edda)
  • Njáls saga
  • Arne Garborg: Trætte Mænd
  • Hjalmar Söderberg: Doktor Glas
  • Knut Hamsun: Markens Grøde
  • Tom Kristensen: Hærværk
  • Hans-Jørgen Nielsen: Fodboldenglen
  • Jostein Gaarder: Sofies verden
  • Tomas Tranströmer: 1 sbírka básní nebo výbor
  • Per Olov Enquist: 1 román dle vlastního výběru